تصاویر-دیجیتالی-انقلابی-بزرگ-درصنعت-تصاویر-دیجیتالی-را-بشناسید
تصاویر-دیجیتالی-انقلابی-بزرگ-درصنعت-تصاویر-دیجیتالی-را-بشناسید

تصاویر دیجیتالی انقلابی بزرگ درصنعت – تصاویر دیجیتالی را بشناسید

امروزه تصاویر دیجیتالی جایگاه بسیار مهمی را در عرصه ارتباطات پیدا کرده است، در واقع تصاویر آنالوگ با داده‌های پیوسته، نقطه مقابل تصاویر دیجیتال با داده‌های گسسته هستند، برای تفهیم بهتر مطلب، مثلاً دوربین‌های عکاسی که در گذشته با فیلم نگاتیو کار می‌کردند و یا دوربین‌های ویدئوئی که این تصاویر را بر روی نوارهای ویدیویی ضبط می‌کردند و امکان مبادله آن‌ها بین دستگاه‌های گوناگون بسیار سخت بود اما امروزه عکس‌های دیجیتالی به راحتی می‌توانند بر روی سخت افزارهای مختلف ذخیره و مبادله شوند، در ادامه با این گونه تصاویر بیشتر آشنا خواهید شد.

digital-picture
digital-picture

تعریف تصاویر دیجیتالی

عکس‌های دیجیتالی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول تصاویر پیکسلی که از مقدار زیادی از مربع‌های کوچک ساخته شده‌اند، که به هر کدام از این مربع‌های کوچک یک پیکسل گفته می‌شود، هر کدام از این پیکسل‌ها از یک مقدار دیجیتالی که نشان دهنده میزان روشنایی آن پیکسل است، به وجود آمده و هر تصویر از یک شبکه شطرنجی که شامل مقدار بسیار زیادی از این پیکسل‌ها است، تشکیل شده، و هر چقدر که مقدار این پیکسل‌ها در واحد طول یا سطح بیشتر باشد تصویری با کیفیت بالاتر را مشاهده خواهید کرد در واقع تصویری که شما هم اکنون بر روی صفحه مانیتور خود می‌بینید به همین شیوه به وجود آمده است، برخی این تصاویر را با نام تصاویر رستری(raster image ) نیز می‌شناسند.

دسته دوم تصاویر از نوع vector image که از نقطه، خط و سطوح هندسی ساخته شده‌اند. شکل کاراکترها، فونت‌ها و سطوح هندسی از این نوع هستند. Vector ها را بشناسید. اما بهتر است که بدانید، معمولاً زمانی که واژه تصاویر دیجیتالی استفاده می‌شود منظور تصاویر پیکسلی هستند. ویژگی مهم تصاویر دیجیتالی این است که در بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر توانایی نمایش، ویرایش و پردازش دارند.

نحوه به وجود آمدن و پردازش تصاویر دیجیتالی

عکس‌های دیجیتالی را با روش‌های گوناگون می‌توانیم ایجاد کنیم، مثلاً با دستگاه‌های دیجیتالی مانند موبایل که در آن‌ها دوربین‌های دیجیتال به کار گذاشته شده و یا توسط برنامه‌های کامپیوتری مانند فتوشاپ و برنامه‌های سه بعدی تولید می‌شوند. نکته مهم این است که ما می‌توانیم این گونه تصاویر را توسط همین گونه برنامه‌های کامپیوتری ویرایش و انواع تغییرات را بروی آن‌ها اعمال کنیم، به عبارت دیگر به صورت دقیق‌تر آن‌ها را پردازش کنیم. پردازش تصاویر دیجیتال استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیچیده را ممکن می‌سازد و قابلیت این را دارد که هم عملکرد پیچیده‌تری در کارهای ساده از خود نشان دهد و هم زمان پیاده سازی روش‌هایی که توسط ابزار آنالوگ غیر ممکن است را به بهترین شکل ممکن کم کند. برخی از نکاتی که در پردازش تصاویر دیجیتالی به کاربردِ می‌شود عبارت‌اند از:

  • دسته بندی
  • استخراج ویژگی
  • آنالیز سیگنال چند مقیاسی
  • الگو شناسی
  • افکنش(projection)
از دست ندهید:  گرافیک دیجیتالی و کاربرد های آن

انواع تصاویر دیجیتالی

بنا به مقدار روشنایی و رنگ هر پیکسل در یک تصویر دیجیتالی آن‌ها را می‌توانیم به چند دسته تقسیم کنیم که در این جا به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تصاویر تک رنگ

تصاویر تک رنگ(binary image ) که هر پیکسل آن دارای تنها یکی از دو مقدار سیاه یا سفید است، این گونه تصاویر شامل طیف‌های رنگی بین سیاه یا سفید مثلاً خاکستری به هیچ عنوان نیستند.

binary picture
binary picture

سیاه و سفید

این گونه تصاویر دارای طیف رنگی بین سیاه تا سفید است، به زبان ساده‌تر شامل طیفی از سطوح خاکستری هستند، تصاویر دیجیتالی که معمولاً طراحان با آن کار می‌کنند از ۲۵۶ سطح به وجود آمده که پایین‌ترین سطح سیاه و بالاترین سطح سفید خواهد بودگاهی نیز این سطح‌ها را با درصد نشان می‌دهند به این معنا که، صفر درصد بین کننده رنگ سفید، صد در صد نشان دهنده رنگ سیاه و پنجاه در صد بیان کننده رنگ خاکستری خواهد بود.

Grayscale-picture
Grayscale-picture

رنگی

در این گونه تصاویر دیجیتالی هر پیکسل دارای یک مقدار رنگی است، این رنگ‌ها شامل سه رنگ قرمز، سبز و آبی است که با کم و زیاد شدن رنگ‌ها یا به عبارت دیگر تنظیم شدت نور رنگ‌های مختلف ایجاد می‌شود به این صورت که از سه کانال مختلف برای سه رنگ قرمز، آبی و سبز استفاده می‌شود، اگر برای هر کانال هشت بیت در نظر گرفته شود، هر کانال دارای ۲۵۶ حالت خواهد بود، بنابراین هر پیکسل می‌تواند (۲۵۶ به توان ۳) رنگ متفاوت را به وجود بیاورد.

جدا پذیری تصاویر دیجیتالی چگونه است؟

جدا پذیری تصویر به تعداد پیکسل‌های تشکیل شده در طول و عرض تصویر بستگی دارد. همان‌طور که گفتیم هر چقدر مقدارپیکسل ها در واحد طول یا سطح بیشتر باشد تصویری واضح‌تر و باکیفیت بالاتر را نظاره گر خواهیم بود.

امیدوارم این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص تصاویر دیجیتالی در اختیار شما قرار داده باشد. لطفاً با نظر دادن به ما در بهبود سطح آموزش کمک کنید.

درباره ی Farahnaz Rahimi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *