Digital-Graphics
Digital-Graphics

گرافیک دیجیتالی و کاربرد های آن

هنر گرافیک دیجیتالی بر عکس تصور خیلی ها هنر جدیدی نیست و تقریباً پنجاه سال و حتی کمی بیشتر سابقه دارد. این هنر دیجیتالی را هنری می گویند که به وسیله کامپیوتر در چارچوب های دیجیتالی انجام می شود. در واقع گرافیک دیجیتال یکی از محبوب ترین و بزرگترین کاربرد های کامپیوتر است. برای مثال می توان به بازی های کامپیوتری، برنامه های مخصوص انیمیشن سازی به صورت دو بعدی و سه بعدی، پردازش کردن تصاویر و… اشاره کرد.

example-of-digital-graphic
example-of-digital-graphic

کاربرد های گرافیک دیجیتالی

این نوع گرافیک برای ویرایش عکس و همچنین تصویر سازی با دقت و کیفیت زیاد در حوزه تبلیغات استفاده می شود. این روز ها تصاویر تک بعدی، دو بعدی و همچنین سه بعدی بیشتر در زمینه گرافیک استفاده می شود. از آنجایی در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم شاهد این هستیم که بسیاری از مشاغل بدون استفاده از گرافیک دیجیتالی قادر به انجام نمی باشند، در واقع می توان گفت امروزه رایانه یکی از ارکان اصلی کار هایی چون گرافیک می باشد.

نرم افزار های مربوط به این گرافیک

نرم افزار های بسیاری در این زمینه است مانند که در دو دسته:

نرم افزار های Raster: نقشه ای که بر پایه پیکسل ها و نقاط کار می کنند مثل Photoshop و همچنین corel Photo paint

نرم افزار های vector (برداری): که اصولاً برای ایجاد تصویر با استفاده از فرمول های ریاضی و معادلات انجام می شوند مثل Crow draw و همچنین adobe IIIustrator

این نرم افزار ها ساختاری متفاوت از هم دارند. بر خلاف اینکه Raster را تولیدی می نامند ولی در واقع نوعی نرم افزار برای ویرایش تصاویر است. می توان گفت که این نرم افزار در ویرایش و گذاشتن فیلتر روی تصاویر قوت دارد تا خلق یک گرافیک قوی در صورتی که در نرم افزار های وکتوری شما می‌توانید به سادگی یک تصویر را خلق کنید.

چاپ و گرافیک دیجیتال

در حال حاضر گرافیک دیجیتالی را می توان از اعضای جدا نشدنی صنعت چاپ و نشر دانست. به عنوان مثال در چاپ کتاب از مراحل ساده ای مانند حروف چینی و ویرایش تا چاپ و صحافی به گرافیک سر و کار داریم.

انواع گرافیک دیجیتال

گرافیک دو بعدی

در این نوع گرافیک شکل ها و اشیا روی صفحه ای ارائه می شود. این گرافیک به دلیل پردازش سبکی که دارد به کارت گرافیک قوی نیاز ندارد و تنها با cpu کار می کند. نرم افزار هایی در این زمینه هست که می توانید از آن‌ها استفاده کنید مثل Photoshop، Illustrator، کرول پینتر و… که فقط در حوزه گرافیک های دو بعدی کار می کنند. این گرافیک ها در سایت ها و نرم افزار های ساده به کار می روند.

از دست ندهید:  تصاویر برداری (vector) چیست؟
example-of-2d-digital-graphic
example-of-2d-digital-graphic

گرافیک سه بعدی

گرافیک سه بعدی در مقابل دو بعدی داده ها را به صورت حجیم و سه بعدی نشان می دهد این تصویر ها برای کارایی بهتر و قوی تر در رایانه ذخیره می شوند تا پس از مدتی نشان داده شوند. نرم افزار های این نوع گرافیک دیجیتال بسیار زیاد می باشند. پر استفاده ترین کار در این حوزه بازی های کامپیوتری است. گرافیک سه بعدی در رشته های مهندسی برای تجسمات علمی نیز استفاده می شود.

example-of-3d-digital-graphic
example-of-3d-digital-graphic

کاربرد های گرافیک دیجیتالی

این گرافیک در زمینه های مختلفی کاربرد دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می کنیم:

 • محاسبات فیزیک
 • طراحی و ترسیم با استفاده از رایانه
 • شبیه سازی های رایانه ای
 • زیست شناسی محاسباتی
 • هنر دیجیتال
 • طراحی و نقاشی
 • گرافیک
 • ترسیم دارو
 • داده نمایی
 • ترسیم اطلاعات
 • طراحی سایت
 • جلوه های ویژه سینمایی
 • واقعیت مجازی
 • بازی های کامپیوتری

بررسی کلی گرافیک دیجیتالی

این عبارت برای توصیف “تقریباً هر چیز در کامپیوتر که متن و صدا نیست” مورد استفاده قرار می گیرد. این اصطلاح به چند مورد اشاره می کند: دست کاری داده های تصویری به وسیله رایانه، تکنولوژی های مختلف که برای خلق تصویر ها استفاده می شود و موارد دیگر

امروزه این گرافیک بسیار همه گیر شده است و می توان آن را در تصویر های رایانه ای، در تلویزیون، روزنامه ها و مقالات، صنعت هوا شناسی، تحقیقات و سمینار های پزشکی و جراحی مشاهده کرد. همچنین در مصور کردن نمودار هایی که اطلاعات پیچیده ای را نشان می دهند، گزارشات، پایان نامه ها و سایر اطلاعات کاربرد دارد.

شاخه های هنر دیجیتالی

هنر هایی که در زمان قدیم با دست و به صورت سنتی انجام می‌شد مثل نقاشی، طراحی، مجسمه سازی و… اکنون با تکنولوژی هایی مانند واقعیت مجازی و هنر خالص جایگزین این هنر ها شده اند.

امیدواریم که آشنایی خوبی با گرافیک دیجیتالی پیدا کرده باشید. لطفاً با ابراز نظر خود ما را در ارائه آموزش های بهتر کمک کنید.

 

درباره ی عطیه تاج نوروزی

۲ دیدگاه

 1. سلام و درود
  خدا قوت
  من بیشتر انتضار داشتم در این مقاله بازارکار گرافیک دیجیتال رو بدونم و اشاره هایی شده بود ولی کافی نبود
  امیدوارم در مقاله های آتی اطلاعات جامع تری در اختیار مخاطبان خود قرار دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *