نرم-افزار-Illustrator-یانرم-افزار-Photoshop-alistrator.ir
نرم-افزار-Illustrator-یانرم-افزار-Photoshop-alistrator.ir

نرم افزار Illustrator یا Photoshop ؟

میخواهم در این جا برای شما تفاوت فتوشاپ و ایلیستریتور را بگم ، هر دو این نرم افزار ها محبوب و کاربردی هستند و هر دو نرم افزار های شرکت adobe هستند و هر کدام قابلیت مورد استفاده خودشان را دارند. Illustrator یا Photoshop 

در واقع فتوشاپ نرم افزاری برای ویرایش و اصلاح عکس ها ، کار با تصاویر رستری یا به عبارتی پیکسلی و حتی وب کاربرد دارد ؛ و اما ایلیستریتور  illustrator  این نرم افزار به صورت تخصصی برای کار با تصاویر وکتوری یا همان برداری ،طراحی لوگو ، شخصیت های کارتونی و… کاربرد دارد. اما اصلی ترین تفاوت بین این دو نرم افزار بین تصاویر رستری و وکتوری است .

نرم-افزار-Illustrator-یانرم-افزار-Photoshop-alistrator.ir-1
نرم-افزار-Illustrator-یانرم-افزار-Photoshop-alistrator.ir-1

تفاوت گرافیک رستری (Raster) و وکتوری (Vector)

رستر پایه و اساس عکاسی دیجیتال و همچنین نمایش دیجیتال تصاویر است. در این گرافیک زمانیکه  تصویری را ثبت می‌کنیم این تصویر وقتی مربع های کوچک رنگی کنار هم قرار میگیرند پیکسل را تولید می کنند هرچقدر تعداد این پیکسل‌ها زیاد باشد عکس سنگین‌تر است ولی باعث فشردگی پیکسل‌ها می‌شود ما حاشیه آن‌ها را نبینیم و تصویر شطرنجی نباشد. زمانیکه  می‌گوییم دوربینی ۱۲ مگاپیکسل است یعنی عکس‌های این دوربین از کنارهم قرار گرفتن ۱۲ میلیون پیکسل به دست می‌آید.Illustrator یا Photoshop 

در گرافیک وکتوری تصویر به جای آن که از پیکسل ها تشکل شده باشد ، از یک سری اشکال ساده مثل خط،نقطه ،فرمول های ریاضی و… تشکیل شده است برای همین ما چیزی به نام عکس وکتوری نداریم . هرچقدر تصاویر وکتوری هم پیچیده و زیبا باشند در حقیقت از فرمول های ریاضی هستند و هرچقدر بخواهیم آن ها را بزرگ  یا کوچک کنیم کامپیوتر ما با تحلیلات ریاضی و فرمول ها تصویر را در هر اندازه ای به ما نشان می دهد.

در یک نگاه کلی اگر بخواهم نکات مثبت و منفی گرافیک وکتوری و رستری را بگویم این گونه می شود:

نکات مثبت گرافیک وکتوری و رستری :

 • تصاویر رستری را تقریبا بیتر نرم‌افزارهای ویرایش و نمایش عکس پشتیبانی می‌کنند.
 • تصاویر رستری قابلیت این را دارد که جزئیات بسیار زیاد و رنگ‌هایی غنی داشته باشند.
 • در رستری امکانات ویرایش بسیار زیاد و جذابی در اختیار ما است.
 • فایل‌های وکتور بسیار سبک‌تر فایل‌ها و تصاویر رستری هستند.
 • در وکتور تصویر در هر اندازه‌ای کیفیتی یکسان دارد.
 • در وکتور ویرایش آن‌ها بسیار سریع‌تر است و پردازنده را کم‌تر درگیر می‌کند.

نکات منفی گرافیک وکتوری و رستری :

 • تصاویر رستری به دلیل این که باید همه ی پیکسل‌ها ذخیره شوند حجم بالایی دارند.
 • تصاویر رستری امکان تغییر اندازه محدودی دارند چون اگر خیلی بزرگ شوند چشم پیکسل‌ها را می‌بیند.
 • تصاویر وکتوری نرم‌افزارهای کمی از آن پشتیبانی می‌کنند.
 • وکتور در مقایسه با تصاویر رستری جزئیات تصویر بسیار کم‌تر است.
 • در وکتور نمی‌توان از تصاویر واقعی عکس استفاده کرد.

رنگ بندی طبیعی در برابر رنگ بندی دقیق ( Natural Tone vs. Precision)

کدنویسی این دو نرم افزار تفاوت جالبی داشته است در فتوشاپ طراح می‌تواند طرحی ساده و طبیعی حتی در حد تصاویر واقعی درست کند ، بخاطر اینکه فتوشاپ نرم‌افزاری دیجیتال است و امکاناتی مانند دنیای آنالوگ نقاشی یا طراحی روی کاغذ فراهم می‌کند و به همین دلیل تصاویر ویرایش یا تازه ایجاد شده توسط آن خیلی شبیه زندگی و دنیای واقعی هستند. از طرف دیگر ایلیستریتور می تواند به سطحی از دقت برسد که با اینکه کمتر طبیعی دیده می شود ولی برای عناصری که باید بدون ایراد و عالی باشند و ابعادشان مرتب باید تغییر کند مناسب است.

در کل می‌توان گفت که فتوشاپ برای ویرایش تصاویر و عکس‌هایی که از قبل موجود هستند، مناسب است. در حالی که ایلیستریتور برای تصویرسازی و طراحی شکل‌های انتزاعی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دست ندهید:  آموزش نصب نرم افزار هیجان انگیز Adobe Illustrator 2019

اگر شما در حال خواندن این مطالب هستید، حتما تا الان فهمیده اید  تفاوت های بین گرافیک های بردار و پیکسلی چیست؟ چیزی که شما باید بپذیرید این است که Illustrator  واقعا فتوشاپ را در این منطقه می کشد و حتی استفاده از آن ها هم بسیار خوب است. پس بهتر است که از این دو نرم افزار با هم استفاده کنید و این که  شما مجبور نیستید که یکی از این ها را استفاده کنید البته می توانید از آنها و سایر برنامه های کاربردی دیگر در کنار هم به طور هماهنگ در پروژه های مختلف خود استفاده کنید.

مقایسه فتوشاپ و ایلیستریتور با استفاده از تصویرIllustrator یا Photoshop 

میخواهم در اینجا برایتان ۹ حقیقت جالبی که در میان  فتوشاپ و ایلاستریتور است بگویم

۱-در تاریخ تولد : شاید شما ابتدا تصور میکردید فتوشاپ نرم افزاری قدیمی تر است اما اشتباه میکردید ،شرکت ادوبی adobe نرم افزار ایلیستریتور را در سال ۱۹۸۷ معرفی کرده است در صورتی که فتوشاپ در سال ۱۹۹۰ به انتشار رسیده است.

تارخ تولد نرم افزار Illustrator و Photoshop
تارخ تولد نرم افزار Illustrator و Photoshop

۲- اولین نسخه انتشار یافته : همانطور که مشاهده می کنید صفحه های اسپلش اولین نسخه از نرم افزارهای فتوشاپ و ایلیستریتور است.

اولین نسخه انتشار یافته نرم افزارIllustrator و Photoshop
اولین نسخه انتشار یافته نرم افزار Illustrator و Photoshop

۳- محیط کاری “Work Area” : در فتوشاپ شما محدود هستید و نم توانید از محدوده ای که در ابتدای فایل تعریف کرده اید خارج شوید ولی در ایلیستریتور در این خصوص محدودیتی وجود ندارد و در صورت نیاز بدون تغییر اندازه محیط کاری می توان از محدوده های از قبل تعیین شده گذر و آیتم ها را از آن خارج یا به آن داخل کرد.

محیط کاری نرم افزارIllustrator و Photoshop
محیط کاری نرم افزار Illustrator یا Photoshop

۴-لایه ها ” Layers”: در ایلیستریتور لایه ها میتوانند میزبان چندین شئ باشند ولی در فتوشاپ هر لایه مختص یک شئ است.

Layers
Layers

۵-انتخاب “Selection” : در ایلیستریتور انتخاب ناحیه موضوعیت ندارد یعنی شیء‌های مختلف انتخاب می‌شوند اما در نرم افزار فتوشاپ تنها ناحیه خاصی از تصویر انتخاب میکنیم.

Selection
Selection

۶-بوم” Artboard” : در فتوشاپ فقط یک بوم وجود دارد که همه لایه‌ها روی این بوم قرار می‌گیرند ولی در ایلاستریتور ما چندین بوم داریم و میتوانیم یک فایل را به چند آرتیورد ” Artboard” تقسیم کنیم.Illustrator یا Photoshop 

Artboard
Artboard

۷-بزگنمایی “Zoom” : به نظر می آید مهم ترین تفاوت بین Illustrator  و Photoshop   بزرگنمایی باشد ؛ در فتوشاپ میتوان در حدی بزرگمایی کرد که کیفیت آن هیچ تغییری نکند به عبارت دیگر زوم کردن با استفاده از این نرم افزار پیکسل ها را بزرگتر میکند و در  آخر می توانیم آن تصویر را ببینیم در واقع تصویر کیفیت خود را از دست می‌دهد و پیکسله می‌شود؛ ولی در مورد ایلیستریتور یکم متفاوت تر است در این جا اشکال ترسیم میشوند بر اساس فرمول های ریاضی هستند و محدودیتی در بزرگنمایی تصاویر ندارند و تا هر اندازه که مد نظر است میتوان بزرگ کرد و بدون کم شدن کیفیت تصویر.

Zoom
Zoom

۸-کلیپ و ماسک کردن” Clipping Mask”: در فتوشاپ بخش زیرین یک شیء ماسک می‌شود اما در ایلیستریتور بخش فوقانی شیء ماسک می‌شود.

Clipping Mask
Clipping Mask

۹-کاردبر های متداول “Most Used For”: موارد کاربرد ایلیستریتور در زمینه طراحی و تصویرسازی انتزاعی از قبیل لوگو، کتاب‌های مصور و نمونه‌های دیگری از این دست استدر حالیکه از فتوشاپ معمولا برای ویرایش تصاویر از قبل ایجاد شده، روتوش تصویر و انواع ادیت‌های مربوط به رنگ، کنتراست و خصوصیات دیگر عکس‌ها استفاده می‌شود.

 Most Used For
Most Used For

امیدوارم مطالب این بخش برای شما مفید و کاربردی باشد ممنون از نگاهتون.

درباره ی z.seyedpour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *