تصاویر-برداری-(vector)
تصاویر-برداری-(vector)-Alistrator.ir

تصاویر برداری (vector) چیست؟

تصاویر برداری که از خطوط و منحنی‌های کوچک تشکیل شده‌اند، بر اساس تئوری‌های ریاضی ساخته شده‌اند.

تصاویر برداری یا به‌اصطلاح تصاویر وکتور، تصاویری هستند که بر اساس معادلات ریاضی و بردارها در قالب مشخصات هندسی نقاط، خط‌ها، چندضلعی‌ها و منحنی‌ها تشکیل می‌شوند. در این نوع تصاویر بدون از دست رفتن کیفیت می‌توان اندازه آن را تغییر داد و می‌توانید با نگاه کردن به لبه‌های یک تصویربرداری آن را تشخیص دهید؛ یک تصویر برداری، بدون در نظر گرفتن اندازه آن و میزان بزرگنمایی آن، همیشه صاف و یکنواخت است.

Vector-and-raster-in-photo
Vector-and-raster-in-photo-Alistrator.ir

متن، یکی از متداول‌ترین انواع وکتورها می‌باشد. برای نمونه، مهم نیست تا چه اندازه سایز فونت را افزایش داده باشید ظاهر آن هیچ گاه تغییر نمی‌کند. تصاویر برداری بسیار کاربردی هستند، کاربرد تصاویر برداری بیشتر در طراحی لوگو و آرم، طراحی آیکون، طراحی اشکال و از این دسته تصاویرمی باشد.

یکی دیگر از فواید استفاده از تصاویر برداری، حجم پایین است. به دلیل اینکه فایل های برداری تنها از طریق توصیفات ریاضی و نه پیکسل‌های رنگی، تعریف می‌شوند، این‌گونه تصاویر نسبت به تصاویر رس‌تری (پیکسلی) اغلب کوچک‌تر( از نظر حجم فایل) هستند.

بنابراین، انتقال تصاویر بردار از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر و یا از اینترنت اغلب آسان است یکی از مشکلات رایج استفاده از تصاویر برداری تطبیق پذیری است. تصاویر برداری اغلب به صورت فایل های خالص از برنامه‌ای که در آن ساخته شده‌اند.(مانند Adobe illustrator) ذخیره می‌شوند.

Adobe Illustrator برنامه‌ای است که برای طراحی اشیای برداری (vector) استفاده می‌شود. این اشیا یک حاشیه یا Stroke (رمز خارجی) و یک رنگ پرکننده یا Fill (بخش داخلی) دارند.

رایج‌ترین فرمت در وکتور ها،SVG می‌باشد و دیگر فرمت‌های پرکاربرد EPS,EMF,DXF,Ai هستند، معروف‌ترین نرم افزارهای مخصوص کار با تصاویر برداری نیز Corel Draw و illustrator هستند.

illustrator در خصوص کار با تصاویر برداری: این نرم افزار یکی از محبوب‌ترین و پر استفاده ترین ابزارها در این زمینه می‌باشد و با استفاده از ویژگی‌های موجود در این نرم افزار قابلیت ایجاد آیکون، گرادیانت، مش گرادیانت وجود دارد.

Famous-Vector-Formats
Famous-Vector-Formats-Alistrator.ir

corel draw یکی دیگر از نرم افزارهای رایج جهت کار با گرافیک برداری می‌باشد، این نرم افزار به محبوبیت illustrator نمی‌رسد و بیشتر در طراحی‌های صنعتی و ماشین‌های CNC مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی های Vector

  • عدم وابستگی به رزولوشن تصاویر
  • عدم کاهش کیفیت در بزرگنمایی و تغییر سایز
  • قابل تغییر ابعاد در هر اندازه
  • فاقد پس زمینه
  • استفاده در طراحی صنعتی
  • غیرواقعی بودن تصاویر وکتور
  • فرمت‌های رایج:CDR,PDF,EPS,AI و…
  • نرم افزارها مشهور:corel Draw,illustrator
از دست ندهید:  گرافیک دیجیتالی و کاربرد های آن

فرمت های مطرح وکتور ها

اینکه از کدام دسته تصاویر و با چه فرمتی استفاده شود بسته به کار و هدف شما دارد. برای نمونه زمانی که قرارِ است یک طرح رو به صورت مُهر در بیاوردید و یا به عنوان آیکون استفاده کنید بهترِ که از تصاویر برداری بهره بگیرید و زمانی که مقصود شما قرار دادن تصویری به عنوان پس زمینه باشد باید از تصاویر نقش بیتی استفاده کنید.

فرمت EPS

فایل های EPS، خودمختار هستند و مانند فایل های برداری به صورت معادلات ریاضی ایجاد می‌شوند. اما می‌توانند از تصاویر رستر نیز به وجود می‌آیند. این فرمت یکی از تطبیق‌پذیرترین و قابل حمل ترین فرمت‌ها است؛ به دلیل اینکه تقریباً توسط تمام نرم افزارهای گرافیکی پشتیبانی می‌شوند هنگام موجود نبودن فرمت‌های خالص، جایگزینی برای استفاده از فایل های برداری هستند.

فرمت PDF

ترکیبی است از تصاویر برداری و رستر. این نوع فرمت کامپکت و همگانی، فایل ها همان‌گونه که ساخته شده‌اند، اجرا می‌شوند. تصاویر برداری همان‌گونه که تنظیم و استخراج شده‌اند، اجرا می‌شوند. فونت‌ها درون یک فایل جاسازی شده‌اند و به صورت حروف و نه به عنوان یک عنصر تصویری، اجرا می‌شوند تصاویر رستر مانند عکس‌ها، به صورت صد در صد ظاهر می‌شوند اما در صورت بزرگ‌تر شدن از اندازه کیفیت خود را از دست می‌دهند.

فرمت AI

این فرمت برای ذخیره سازی سند ها در نرم افزار Adibe Illustrator مورد استفاده قرار میگیرد و فرمت اختصاصی شرکت Adobe است. و البته در ذخیره سازی فایل های برداری و وکتور ها خیلی مورد استفاده قرار میگیرد .

لوگو

هنگام طراحی و ساخت یک لوگو یا تصویر گرافیکی، تصاویر برداری به عنوان اولین گزینه‌ها محسوب می‌شوند، به دلیل روشی که تصاویر از طریق آن‌ها ایجاد ذخیره شده‌اند، شما انعطاف بیشتری در ایجاد تغییر در تصویر و استفاده از اندازه‌های مختلف آن دارید. و در کنار این ها ابزار های بسیار عالی در نرم افزار های برداری مثل Illustrator خیلی به شما کمک میکند تا بتوانید آنچه را که میخواهید خلق کنید.

 

 

درباره ی Zahra Rostami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *