آموزش-خلق-کاراکتر-مینیون-از-کارتون-من-نفرت-انگیز-در-ایلیستریتور-و-فوتوشاپ-alistrator
آموزش-خلق-کاراکتر-مینیون-از-کارتون-من-نفرت-انگیز-در-ایلیستریتور-و-فوتوشاپ-alistrator

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فتوشاپ

احتمالا تا حالا کاراکتر مینیون را در جاهای مختف دیده اید ، مینیون ها از جذاب ترین کاراکتر های انمیشنی هسنتد . با توجه به جدا ناپذیر بودن فتوشاپ و ایلیستریتور از هم من امروز قصد دارم با استفاده از این دو نرم افزار چگونگی خلق یکی از اعضای مینیون ها رو به شما آموزش بدم .

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-00
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-

شما در این آموزش به بافت Jeans و عنبیه چشم نیاز دارید که میتوانید از آخر همین مطلب آنها را دانلود کنید . دانلود

 

مرحله اول طراحی مینیون – (بخش Illustrator)

یک سند به ابعاد ۸۰۰ در ۶۰۰ PX در ایلوستریتور ایجاد کنید (Ctrl+N)

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-1

مرحله ۲

در ابتدا بدن کاراکتر را طراحی می کنیم. با استفاده از ابزارRounded Rectangle  همین ظور که مکان نمای موس را می کشید به طور مرتب  کلیدUP  صفحه کلید را فشار دهید تا مقدار radius (شعاع) گوشه ها تغییر پیدا کند. در آخر باید شکلی شبیه تصویر زیر داشته باشید.

مرحله ۳

بدنه ی طرح را کپی (Ctrl+C) و در جلو الصاق (Ctrl+F) کنید، سپس بدنه ی اولیه را فعلا غیر فعال کنید. با ابزار Rectangle (M) مستطیلی شبیه تصویر زیر رسم کنید، سپس به پنل Pathfinder بروید و  روی دکمه ی Minus Front کلیک کنید تا قسمت اول شکل ایجاد شود.

برای قسمت دوم، یک مستطیل دیگر رسم کرده و به  Effect > Warp > Bulge بروید. Horizontal and Bend  را روی مدار ۱۱ درصد و بقیه گزینه ها را روی مقدار ۰ تنظیم کنید، سپس دکمه ی OK را کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود. مستطیل را انتخاب کنید و بهObject > Expand Appearance  بروید. حالا بخش اول و دوم را مطابق تصویر زیر مرتب کنید. آنهارا انتخاب کنید و به پنل Pathfinder رفته و روی دکمه ی Unite را کلیک کنید. برای اینکه شکل را گرد تر کنید از ابزار Direct Selection(A)  استفاده کنید، سپس سعی کنید نقاط ثقل و دستگیره ها را جا به جا کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-3
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-3

مرحله ۴

با استفاده از ابزار Rectangle(M)، در حالی که کلید Shift را نگه داشته ایدیک ربع رسم کنید. سپس با استفاده از ابزار Direct Selection(A) دو نقطه پایینی را انتخاب کرده و روی دکمه Convert Button در قسمت نوار Option یا تنظیمات ابزار کلیک کنید. دستگیره ها را تا جایی که ب نتیجه ای شبیه تصویر زیر برسید تغییر دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-4
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-4

مرحله ۵

برای بندینک های لباس یک مستطیل دیگر رسم کنید. سپس به Effect > Warp > Arc Set Vertical بروید و Bend را روی ۱۱ درصد و  Vertical Distortionرا روی ۲۰ درصد تنظیم کنید. مثل قبل Expand Appearance را اجرا کنید و در غیر اینصورت وقتی که سعی می کنید این شکل را دوران یا تغییر دهید، افکت یا نتایج  ناخواسته روی آن اعمال خواهد شد. با استفاده از ابزار Direct Selection(A) گوشه ی بالایی سمت چپ را کمی گرد کنید.

با استفاده از ابزار Ellipse(L) دایره ای رسم کرده و آن را مطابق شکل زیر مرتب کنید. سپس بندینک را Duplicate کنید. حالا روی کپی کلیک راست کرده و Transform > reflect را انتخاب کنید. Mode را در Vertical قرار داده و روی دکمه ی OK کلیک کنید تا ثبت شود.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-5

مرحله ۶

حال نوبت به بازو ها می رسد. ابزار Pen(P) را بردارید و شکلی شبیه تصویر زیر رسم کنید. سپس آن را Duplicate و معکوس یا Reflect کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-6

مرحله ۷

برای کشیدن دست از ابزار Pen استفاده می کنیم. ابتدا شکلی شبیه شکلی که در تصویر زیر می بینید رسم کنید. سپس راDuplicate  و آن را به صورت عمودی Reflect کنید. این بار نیازی به اعمال Expand Appearance نیست چون هیچ افکتی روی مسیر اعمال نشده. اما اگر به اشتباه این کار را انجام دادید stroke و fill مسیر expend می شوند و نتیجه ای کاملا متفاوتی به دست می آید. پس به این موضوع دقت کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-7

مرحله ۸

همین کار را برای کفش نیز انجان دهید. با استفاده از ابزار pen شکل کفش را رسم کنید. یک خط منحنی رسم کنید، سپس آن را روی کفش قرار دهید. طبق روال قبل، آن را Duplicate  و Reflect کنید. در صورت تمایل می توانید کفش ها را همانطور که نشان داده شده ویرایش کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-8

مرحله ۹

برای شکل دهان ابتدا شکلی شبیه تصویر زیر رسم کنید. نکته جال در مورد این آموزش این است که ما با لایه های Vector کار می کنیم. در این صورت شما می توانید با تغییر دادن چند نقطه ثقل تعداد زیادی کاراکتر minion داشته باشید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-9

مرحله ۱۰

سپس نوبت به طراحی عینک می رسد. با استفاده از ابزار Ellipse یک دایره رسم کنید، سپس آن را Duplicate و سایزش را کمی کاهش دهید. هر دو دایره را انتخاب کرده و به پنل Paths Elaboration  بروید، سپس روی دکمه ی Minus Front کلیک کنید تا شکل نهایی بدست آید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-10

مرحله ۱۱

یک دایره ی کوچک تر رسم کنید. شکل قبل را به همراه دایره ی کوچک انتخاب کیند. روی دکمه ی Horizontal Align center در قسمت نوار تنظیمات کلیک کنید. دایره ی کوچیک تر را مطابق شکل زیر در بالا قرار دهید( همزمان با حرکت دادن دایره کلید Shift را نگه داشته و با کلید جهت نمای بالای صفحه کلید آن ر حرکت دهید تا دایره فقط در جهت عمود حرکت کند).

حالا دایره ی کوچک تر را انتخاب کرده و به Effect > Distort and Transform > Transform بروید. مقدار (copies)  را به ۱۰ و مقدار Horizontal را به -۴۱Pt  و vertical را به ۱۲Pt  و Angle را به ۳۳ درجه تغییر دهید. ممکن است لازم باشد روی این تنظیمات کار بیشتری انجام دهید تا نتیجه ای شبیه تصویر زیر بدست آورید. اگر قبلا از این ویژگی استفاده نکردید ممکن است این مرحله کمی برای شما خسته کننده باشد. توصیه علیستریتور به شما این است که مقادیر مختلف را امتحان کنید تا به نتیجه ی مورد نظر برسید، در غیر این صورت به راحتی دایره را Duplicate کرده و آن را در محل مورد نظر قرار دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-11

نکته: اگر شما مقدار  Horizontalرا کاهش دهید، مقدار Vertical افزایش پیدا می کند و بلعکس.

مرحله ۱۲

برای ساخت قسمت اول دسته ی عینک، ابزار   Add Point Pen (+) و سه نقطه روی ضلع سمت چپ اضافه کنید. سپس نقاط را به منحنی تبدیل کرده و مانند شکل زیر تنظیم کنید. اگر می خواهید دقیق تر و ظریف تر کار کنید، فقط کافی است منحنی اول را ایجاد کرده، سپس یک مستطیل از شکل کم کنید تا آن را برش دهد. در پنل Pathfinder، هر دو شکل را  Duplicate،Reflect  و merge کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-12

مرحله ۱۳

برای قسمت دوم، دو مستطیل رسم کرده و گوشه های آن را مانند مرحله ی ۴ گرد کنید، سپس آن ها را با هم merge کنید. حالا قطعات را سر هم می کنیم.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-13

مرحله ۱۴

آخرین چیزی که باید برای اسکلت بدنه ی کاراکترمان طراحی کنیم چشم های کاراکتر است. یک دایره رسم کنید و آن را کمی فشرده کنید. (کلید Alt را نگه دارید تا تغییرات را در دو جهت منعکس کند). سر انجام چشم درون عینک قرار دهید. حالا در صورت تمایل می توانید دوایر کوچکی رسم کرده و چشم را کامل نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-14
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-14

مرحله ۱۵ طراحی مینیون – (بخش Photoshop)

یک Document به ابعاد Px1200×۱۲۰۰  در فوتوشاپ ایجاد کنید. Resolution را روی dip300 و color mode آن را روی RGB قرار دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-15
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-15

مرحله ۱۶

در این پروژه ما از یک پالت رنگ و تعدادی متغیر استفاده خواهیم کرد.

مرحله ۱۷

سپس فایل ai اسکلت بدن کاراکتر را که در ایلوستریتور  طراحی کرده اید را باز کرده و کل شکل را انتخاب کنید. یک کپی و الصاق در فوتوشاپ انجام دهید. مطمئن شوید در پنجره ای که باز می شود گزینه ی Smart Objects انتخاب شده است. حالا روی لایه دوبار کلیک کنید تا پنجره Layer Style باز شود. Color Overlay را فعال کرده و رنگ قرمز را انتخاب کنید، سپس روی دکمه ی OK کلیک کنید. نام لایه را به «Skeleton» تغییر دهید و opacity آن را به ۶۰ درصد کاهش دهید. ما برای تنظیم و تغییر عناصر مختلف از این لایه ب عنوان مرجع اسفاده خواهیم کرد. این لایه را در بالا قرار دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-17

مرحله ۱۸

هر قسمت از کاراکتر را به صورت جداگانه Import کنید. کار را با بدن آغاز می کنیم. اما ابتدا در ایلوستریتور، رنگ Stroke and fill را معکوس کنید، برای این کار روی دکمه ی معکوس کننده در نوار ابزار کلیک کنید. بدن را کپی و آن را به عنوان یک Smart Object وارد فوتوشاپ کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-18
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-18

مرحله ۱۹

حالا نوبت به مرحله ی جذاب این آموزش می رسد. نام لایه ی وارد شده را به  «body» تغییر دهید، روی آن دوبار کلیک کرده (سعی کنید لایه ها را مدیریت کنید چون در این آموزش بیش از ۷۰ لایه خواهیم داشت). در پنجره ی layers style گزینه Gradient Overlay را فعال و تنظیمات آن را مطابق تصویر زیر اعمال نمایید. کد های رنگ مورد استفاده برای گرادیانت شامل f6da6e# و #۹a701b هستند. در پایان OK  کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-19

مرحله ۲۰

حالا بازوی سمت چپ را زا ایلوستریتور import کنید، به یاد داشته باشید ابتدا stork را با fill معکوس کنید. Layer style  را مطابق نصویر زیر اعمال نمایید. پس از اتمام کار لایه های بازو را Duplicate کنید (Ctrl+J) و پس از آن کلید های Ctrl+T را بزنید تا بتوانید لایه را تغیر دهید، پس از این که کادر در اطراف ظاهر شد، روی آن کلیک راست کنید و گزینه ی Flip Horizontal را انتخاب کنید. در Layer style کپی بازو ، زاویه یا Angle را تنظیم کنید. شما باید در این آموزش این کار را برای همه ی لایه های reflect شده انجانم دهید. حالا از لایه Skeleton 1  یا اسکلت به عنوان الگویی برای قرار دادن بازو ها در محل مناسب استفاده کنید. بدنه ی اصلی در فیلم دارای هیچ نوع بافتی نیست و شبیه پلاستیک است.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-20
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-20

مرحله ۲۱

دست سمت راست را وارد کنید و style  زیر را اعمال نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-21
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-21

مرحله ۲۲

برای ایجاد جزییات انگشت، یک لایه جدید دیگر اضافه کنید، با استفاده از ابزا Elliptical Marquee (M)  یک ناحیه ی دایره ای شکل انتخاب کنید، سپس با استفاده از ابزار  Gradient Fill (G)ناحیه ی انتخاب شده را با ترکیب رنگی که از سفید به روشن (transparent) تشکیل شده است، رنگ آمیزی کنید.

این لایه را Duplicate کرده، و سپس لایه ی کپی را با یک بار فشار دادن کلید جهت نمای سمت راست صفحه کلید حرکت دهید، پس از آن کلید جهت نمای بالا را فشار دهید. حالا در حالی که کلید Ctrl  را نگه داشته اید روی تصویر کوچک موجود در لایه کلیک کنیدتا محتویات آن انتخاب شود، اکنون کلید Backspace را بزنید تا قسمت های انتخاب شده پاک شود.

دو لایه ی انشگت را باهم Merge کنید. برای این کار لایه های مورد نظر را انتخاب کنید و کلید های Ctrl+E را فشارید. Opacity را بین ۶۰_۴۰ درصد تنظیم کنید. در نهایت Layer Style را به انگشت اعمال کنید. دست و انگشت را Duplicate و Reflect کنید. لایه ها را با Group  کردن مرتب و سازماندهی شده نگه دارید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-22
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-22

مرحله ی ۲۳

حالا کفش سمت چپ را بدون منحنی وارد کنید. Layer Style را اضافه کنید، ( برای انتقال دادن Gradient، وقتی پنل Layer Style باز شد، آن را روی تب Overlay Gradient بکشید).

یک لایه ی جدید ایجاد کنید، ابزار Brush را انتخاب کنید. روی تصویر راست کلیک کنید تا Brush Tool Option Panel  باز شود، سپس یک Brush کثیف انتخاب کنید. حالا با رنگ سفید کمی جزئیات اضافه کنید. سپس Opacity را به ۵۰ درصد کاهش داده و blending mode  را به Overlay  تغییر دهید تا یک رنگ پر عمق تر بدست آورید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-23

مرحله ۲۴

برای اضافه کردن چزئیات بیشتر به کفش، خط منحنی را نیز وارد کرده و Layer style  زیر را اعمال نمایید، پس از آن Fill لایه را به ۰ درصد کاهش دهید. شما باید مرحله ی ۲۴_۲۳  را برای کفش سمت راست نیز تکرار کنید ( ابتدا آن را وارد (import) و Layer Style قبل را با drag کردن در لایه کفش وارد شده به آن اضافه کنید. همزمان با کشیدن Layer Style کلید Alt  را نیز نگه دارید). راه دیگر این گه شما می توانید کلید سمت چپ را Duplicate  و  Reflect کنید و موقعیت Gradient را تغییر دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-24

مرحله ۲۵

حالا زمان طراحی قسمت اول لباس است. قسمت وسط را وارد کرده و Style زیر را اضافه کنید. متوجه خواهید شد که سایه از کناره های لباس خارج می شود. برای اصلاح آن به Layer > Layer Style > Create Layer  بروید تا Layer Style  واحد در چند لایه ی مجزا شود. این یکی از ویژگی های منحصر به فرد و کارآمد است که در چنین مواقعی می توان از آن استفاده کرد. بنابراین برای اصلاح این مشکل فقط از ابزار پاکن روی لایه سایه استفاده کنید.

از دست ندهید:  آموزش خلق خورشید خوشحال در ایلیستریتور توسط علیستریتور

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-25

 

مرحله ۲۶

برای اینکه نمای واقعی تری به تصویر دهیم باید آن را با بافت بپوشانیم. برای این کار، بافت Jeans که در پوشه ی Download می باشد را در  سند دیگر باز کنید. کلید های  Shift+Cmd/Ctrl+U  را بزنید تا بافت سیاه و سفید و یا باه اصطلاح desaturate  شود. سپس بافت را کپی کرده و درون Document کاراکتر الصاق کنیدد و آن را مطابق شکل زیر تغییر دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-26
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-26

مرحله ۲۷

حالا با بار گذاری لایه ی لباس به عنوان یک انتخاب، یک لایه ماسک ایجاد کنید. در حالی که کلید Ctrl را نگه داشته اید روی تصویر کوچک لایه کلیک کرده و سپس دکمه ی Layer Mask را اعمال نمایید. Blending mode  را در حالت Screen قرار دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-27
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-27

مرحله ۲۸

یک Brush خیلی نرم انتخاب کنید و سعی کنید کناره های بافت را مانند تصویر زیر زیر کمی ملایم تر کنید. قانون کلی به این صورت است که رنگ سفید آشکار و رنگ سیاه پنهان می کند. اگر فکر می کنید شدت افکت های بافت خیلی زیاد است، سی کنید مقدار Opacity را کاهش دهید، یا یک لایه Adjustment Levels اضافه کرده و مقدار مکان نمای Output Levels سمت راست را کاهش دهید تا به افکت مطلوب دست پیدا کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-28
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-28

مرحله ۲۹

مراحل ۲۸_۲۵ را برای اضافه کردن بافت و سایه به بندینک های لباس تکرار کنید. همینطور که مرحله ی ۲۵ را تکرار می کنید، استایل Drop Shadow را اعمال کنید.

پس از اتمام کار، Layer Style  زیر را اعمال کنید. بهترین کار این است که بافت را دوران دهید تا یک نمای واقعی حاصل شود. حتما ماسک موجود روی لایه را از حالت قفل خارج کنید، برای این کار روی آیکون کوچکی که بین تصاویر کوچک موجود روی لایه ها قرار دارد کلیک کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-29

مرحله ۳۰

حالا دکمه را وارد کرده و Layer Style های زیر را اعمال کنید. یک لایه ماسک به دکمه اضافه کرده و با استفاده از یک Brush سخت سیاه رنگ روی ماسک نقاشی کنید تا یک منفذ ایجاد شود. دکمه را Duplicate کرده و دکمه ی کپی را در قسمت مناسب قرر دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-30

مرحله ۳۱

شما احتمالا متوجه شده اید که فضاهای خالی بین قسمت هایی که بدن و لباس باهم تماس دارند وجود دارد. برای اصلاح این مشکل، با استفاده از ابزار (L) Lasso تعدادی مثلث رسم کرده و قسمت های انتخاب شده را با رنگ آبی تیره رنگ کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-31

مرحله ۳۲

همانطور که می بینید لباس کاراکتر خیلی زیبا شد، اما هنوز چند چیز کم است. جیب و کوک های روی لباس، برای ساخت کوک ها باید یک براش مخصوص تعریف کنیم که یک مسیر مخصوص را دنبال کند. با استفاده از ابزار  Rectangle(U) یک مستطیل کوچک رسم کنید، سپس در حالی که کلید Alt   را نگه داشته اید روی آیکون چشم لایه کلیک کنید تا فقط مستطیل را نشان دهد. شکل را Rasterize  کرده، پس از آن در حالی که کلید Ctrl  را نگه داشته اید روی تصویر کوچک لایه کلیک کنید تا محتویات آن انتخاب شود، سپس به Edit > Define Custom Brush بروید، نام آن را به «starting» گذاشته و در آخر روی دکمه ی OK  کلیک کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-32

مرحله ۳۳

ابزار براش را انتخاب کنید. کلید F5 را بزنید تا پنل Brush  باز شود. براشی که در مرحله ی ۳۲ ساخته اید را پیدا کنید، سپس پارامتر ها را مطابق شکل زیر تنظیم کنید. سرانجام رنگ زمینه یا Foreground را روی سفید قرار دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-33

مرحله ۳۴

یک لایه جدید ایجاد کنید. از پنل Brush، براش زنجیر را انتخاب کنید. سپس ابزار Pen را انتخاب کرده . آن را در حالت Paths تنظیم کنید، حالا مسیری شبیه آنچه در تصویر مشاهده می کنید روی بندینک سر شانه رسم کنید. پنل path را باز کنید، مسیر را انتخاب کرده و روی دکمه ی Stroke path کلیک کنید. مطمئن شوید Brush در پنجره ظاهر شده انتخاب شده است همچنین Simulate pressure را نیز غیر فعال کنید. در صورت تمایل می توانید کوک ها را بزرگ تر کنید. برای این کار تنها کافی است سایز براش را بزرگ تر کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-34

مرحله۳۵

مرحله ۳۴ را برای سایر کوک ها نیز اجرا کنید. از تصویر زیر به عنوان نمونه استفاده کنید. به یاد داشته باشید برای  هر کوک یک لایه جدید درست کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-35

مرحله۳۶

جیب بزرگ را از ایلوستریتور وارد فتوشاپ وارد کنید،layer style  را مانند شکل زیر به آن اعمال نمایید و یک کوک دیگر رسم کنید. در صورت تمایل می توانید یک drop shadow ملایم و یک stroke  نیز به آن بیافزایید تا جزییات کوک ها جزییات بیشتری به نمایش بگذارند.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-36

مرحله۳۷

حالا وقت آن رسیده تا به جیب های کوچک سایه اضافه کنیم. از تکنیک مرحله ۲۲  استفاده کنید. تنها تفاوت موجود این است که شما فقط باید به تنهایی یک گرادیانت گسترده شده از سیاه به شفاف (transparent) از یک انتخاب دایره ای شکل درست کنید. سپس مقدار opacity   را دستکاری کرده و با استفاده از یک پاکن نرم یک افکت زیبا خلق نمایید. من از همان تکنیک برای ساخت یک لایه با جزییات کم استفاده می کنم. برای ساخت قسمت سفید رنگ، با استفاده از یک براش نرم، روی یک لایه جدید نقاشی کنید، پس از آن آن ها را با هم ترکیب یاmarge کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-37

مرحله۳۸

سایه مربوط به جیب بزرگ نیز شبیه قبل می باشد.  برای انجام این کار کافیست از یک انتخاب مستطیل شکل برای ایجاد گرادیانت استفاده کنید، سپس با ابزار پاکن اصلاحات لازم را روی آن اعمال کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-38

مرحله۳۹

سر انجام یک سایه ی بزرگ در قسمت پایین لباس ایجاد کنید. لایه ی میانی لباس را به عنوان یک انتخاب بار گذاری کنیدو طبق روال با استفاده از ابزار Gradient یک طیف گسترده شده از سیاه به شفاف ایجاد کنید. شما می توانید به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید و یک افکت کدر به آن اضافه کنید تا تغییرات ملایم تر و واقعی تر به نظر برسد. پس از آن سایه ها را با استفاده از ابزار پاکن اصلاح و ویرایش کنید.

مرحله۴۰

دهان را وارد نموده و Layer Style  زیر را اعمال کنید و blending mode  را به lighten  تغییر دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-40

مرحله۴۱

لایه دهان را Duplicate  کرده و سپس آیکون fx   را بگیرید و آن را روی آیکون سطل زباله بکشید تا Layer Style  قبل پاک شود و در عوض این یکی را اضافه نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-41

مرحله۴۲

با استفاده از ابزارpen  که در حالت Shape Layer  قرار دارد، یک دندان رسم نموده و Layer Style  زیر را به آن اعمال کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-42

مرحله۴۳

لایه دندان را حدودا ۵ بار Duplicate  کنید. سپس دو فلدر (group )  ایجاد کنید و یک لایه ماسک روی آن ها اعمال نمایید. برای این کار در حالی که کلید Ctrl را نگه داشته  روی لایه کلیک کنید تا محتویات لایه به صورت انتخاب بارگذاری شود و روی دکمه Layer mask کلیک نمایید. دندان باید بین دهان اول و دوم قرار گیرد. دندان بالا را Rasterize و کمی مات کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-43

مرحله۴۴

برای طراحی چشم، شکل مربوط را از ایلوستریتور وارد نمایید، سپس  Layer style زیر را اعمال کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-44

مرحله۴۵

یکی از عنبیه هایی که ( در پوشه ی download > eyes PSD  موجود است ) را باز کنید. من در اینجا از شماره ۱۹ استفاده کرده ام. آن را درون شکل چشم قرار دهید و پس از آن Layer style زیر را بکار ببرید. حال عنبیه را duplicate کرده و مقدار opacity را به ۵۰% و blending mode را به Overlay تغییر بدهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-45

مرحله۴۶

دسته سمت چپ عینک را وارد کرده و Layer Style زیر را اعمال کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-46

مرحله۴۷

قسمت فلزی دسته عینک را نیز وارد کرده و Layer Style  زیر را اعمال کنید. سپس یک لایه جدید اضافه  و مطابق شکل قسمت هایی از دسته عینک را با رنگ سفید نقاشی نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-47
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-47

مرحله۴۸

حال می خواهیم قسمت گرد عینک را درست بکنیم. آن را وارد کرده و Layer Style  زیر را اعمال نمایید . سپس اجسام کروی شکل را وارد کرده و همان استایل را اعمال نمایید، برای این کار کلید Alt را نگه دارید و آیکون Layer Style را گرفته و آن را روی لایه قسمت کروی عینک بکشید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-48

چند لحظه صبر کنید…

احتمالا متوجه شدید که افکت بدست آمده با افکت نهایی فرق دارد. این فقط به این علت است که ما نسخه یا ورژن عینک یک چشمی را طراحی کرده ایم! اگر این نمونه را دوست دارید فقط کافی است عناصر مختلف ورژن را تنظیم کنید و به مرحله ۵۰ بروید، در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

مرحله۴۹

لایه عینک یک چشمی را Duplicate کرده و آن را مطابق شکل زیر در محل مناسب بگذارید. انتخاب لایه های عینک یک چشمی را بارگذاری کنید و در حالی که کلیدهای Ctrl + Shift  را نگه داشته اید روی تصویر کوچک لایه ها کلیک کنید. ناحیه انتخاب شده را با رنگ سیاه رنگ آمیزی کنید و Layer Style  لایه عینک یک چشمی را روی آن اعمال نمایید، فقط مقادیر را طبق تصویر زیر تغییر دهید. چشم دیگر را نیز اضافه نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-49

مرحله۵۰

برای ایجاد بازتاب، با کمک از ابزار Lasso(L) تعدادی مستطیل رسم کنید و انتخاب را با رنگ سفید رنگ آمیزی نمایید. آن را بچرخانید و duplicate کنید. سپس مقدار  Gaussian Blur  برای ملایم تر نمودن حاشیه ها کمک بگیرید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-50

مرحله۵۱

برای مشخص نموذن جزییات خط ابرو، یک لایه جدید اضافه کنید و با استفاده از یک براش سفید رنگ نرم، یک منحنی زیبا مثل شکل زیر بکشید. برای زیبا تر شدن این خط از یک فیلتر Gaussian Blur  و ابزار پاک کن استفاده کنید. خط ابرو را Duplicate و reflect نماییدو سپس مقدار opacity را به ۸۰% کاهش داده و blending mode   را به  Overlay تغییر دهید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-51

مرحله۵۲

حالا باید جزییاتی به طرح اضافه کنیم که آن را به واقعیت نزدیک تر کند. این کار  نیاز به زمان طولانی تری دارد. توصیه می کنم این مرحله را با یک تبلت انجام دهید. ابتدا یک لایه جدید اضافه نمایید و آن را با یک   رنگ خاکستری ۵۰%  رنگ آمیزی کنید،

سپس blending mode  آنرا به  Soft Light  تغییر دهید. کلید  O را فشار دهید تا ابزار Burn  انتخاب شود، سپس تنظیمات را مطابق تصویر زیر تغییر بدهید. اگر با این ابزار نقاشی کنید می توانید سایه هایی ایجاد کرده که هیچ تغییری در لایه های زیرین ایجاد نمی کند.

اگر می خواهید سایه روشن اضافه کنید، فقط کافی است کلید Alt  را فشار دهید تا ابزار  Dodge   فعال شود. شما می توانید از ابزار براش خاکستری رنگ ۵۰%  استفاده کنید و روی تصویر بکشید تا قسمت های محو شده بازیابی شود. شروع به اضافه کردن جیب ها، بازوها و عینک کرده   opacity لایه را در صورت لزوم کم نمایید. برای اضافه کردن جزییات و لکه های بیشتر از براش های مختلف استفاده نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-52

مرحله۵۳

یک لایه جدید ایجاد کنید و با استفاده از ابزار Lasso(L)  یک مثلث رسم نمایید. کلیدهای Ctrl + T  را زده و آن را مطابق شکل زیر تغییر دهید. مثلث را چند بار  Duplicate نمایید، حالا موهای کاراکتر آماده است. لایه های محتوی مو را انتخاب کنید و آن ها را با هم group  نمایید. یک لایه ماسک به این فلدر بیافزایید و با استفاده یک براش سفید رنگ نرم روی قسمت های پایینی هر مو را نقاشی کنید تا لبه های ملایم و طبیعی تری پیدا کنند. اگر موها بیش از اندازه مات شد نگران نباشید.

مرحله۵۴

با اضافه کردن یک لوگو، یک گرادیانت به پس زمینه، سایه و یا یک متن به طرح، کاراکتر  minion خود را سفارشی نمایید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-00
آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-00

مرحله۵۵

برای  بهبود جزییات از فیلتر  unsharp mask  استفاده نمایید. برای این کار به   Filter > Contrast > Unsharp Mask  رفته و تنظیمات را مطابق شکل اعمال کنید.

آموزش خلق کاراکتر مینیون از کارتون من نفرت انگیز در ایلیستریتور و فوتوشاپ-alistrator.ir-54

نکته نهایی طراحی مینیون

به خاطر داشته باشید که شما می توانید شکل minion خود را تغییر دهید. برای این کار  روی تصویر کوچکی که در لایه smart objects  قرار دارد دو بار کلیک کرده  تا فایل مرتبط در ایلوستریتور باز شود. این کار را قبل از اعمال فیلتر unsharp mask  انجام دهید. به یاد داشتن این موضوع که minion به عنوان یک آیکون مورد استفاده قرار میگیرد، بهتر است در طول تغییر دادن سایز، مجددا فیلتر unsharp mask   را اعمال کنید. این کار را با دقت انجام داده و مقادیر را بیش از حد زیاد نکنید.

و کار این جلسه ما نیز تمام شد . امیدواریم از آموزش های علیستریتور لذت ببرید و برای شما کاربردی باشد . اگر در این آموزش و دیگر آموزش ها سئوال دارید حتما از ما بپرسید .

فایل های مورد نیاز 

لینک دانلود حجم : ۱٫۶۴ مگابایت

درباره ی RR.Rad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *